"İzmirli Bir Kardeşimizin Hikayesi: Rab'bin Sevgisi"


Ben, çocukluğumdan beri din ve inanç ile ilgisi olan bir insan değildim. Ancak 2016’nın sonlarından başlayarak, hayatım kötüye gitmeye başladı. Sağlığım, eğitimim, ailevi sorunlarım... Hiçbiri iyiye gitmiyordu.

Bir süre sonra içimdeki ruhsal açlığı ve ihtiyacı fark etmeye başladım, varlığını sezdiğim Tanrı’nın gerçekten nerede olduğunu bulmak istiyordum. Birçok dinin kutsal kabul edilen kitaplarını okumaya başladım ve onlar hakkında araştırmalar yaptım. Kutsal Kitap’ı Yeni Antlaşma’dan başlayarak okumaya başladığım zaman ise çok özel şeyler hissettim.

İsa Mesih hakkında okurken saf iyilik ve sevgi hissi içimi doldurmuştu, hayatımda hiç hissetmediğim kadar hayranlık hissetmiştim. Merhamet ve adaleti bir arada sağlayabilen tek yol olan O’nun Kefaret’i hakkında okuduğumda, insanın zihnini aşan derecede harika olan bu yolu sadece Tanrı’ın düşünebileceğini hissettim. İsa Mesih’i takip etmek ve O’nun bir öğrencisi olmak istiyordum. Birçok kilisede kısa süre zaman geçirdim, ama İsa Mesih hakkında okurken yaşadığım muhteşem hisleri hiçbirinde bulamadım. Çelişkili ve karmaşık öğretiler arasında boğuluyormuş gibi hissettim, ayrıca ruhsal olarak da aradığımı bulamamıştım. Bu hisler nedeniyle hiçbir kilisede 1 aydan fazla aralıksız durmadım, kimi zaman hissettiğim hayal kırıklığından dolayı hiçbir kiliseye uzun süre uğramadım, belli bir süre sonra tekrar deniyordum ve aynı hayal kırıklığını tekrar yaşıyordum, bu kiliselerin hiçbirinde de vaftiz olmadım. 2020 başlarına kadar durum böyle devam etti.

Bir gün, popüler ve çok sevdiğim bir ayet olan Yuhanna 3:16’yı internette aramıştım. Bir reklam gözüme çarptı, ona tıkladım, ancak İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi hakkında bilgilerim yüzeysel ve az olduğundan siteyi kapattım. Fakat içimde güçlü bir his ve istek oraya tekrar girmemi, okumamı ve araştırmamı söylüyordu. Böylece Mormon Kitabı’nı okumaya ve görevlilerden ders almaya başladım. Mormon Kitabı’nı okurken Kutsal Kitap’ı okurken yaşadığım aynı harika hisleri daha açık ve net bir şekilde yaşadığımı fark ettim. Joseph Smith ve onun tanıklığı hakkında okurken, onun da çelişkili ve karmaşık öğretilerle ilgili benimle benzer hisleri yaşadığını görünce çok etkilendim ve araştırmaya devam ettim.

Bir süre sonra ilk defa pazar toplantısına gittim. Oradaki insanların hal ve hareketleri, davranışları dikkatimi çekmişti. İnsanlar, kilisede Tanrı’nın adına toplandıkları için saygılı davranıyorlardı, ama aynı zamanda sevgi doluydular, bunu görebiliyordum. Onların dua ederken ne kadar içten ve Tanrı’ya ne kadar yakın olduklarını ve onların aralarında olmam gerektiğini hissettim, sanki ilk Mesihçilerin arasındaydım. Daha sonra pandemiden dolayı kilise toplantılarına ara verildiği için bu toplantılarda fazla bulunma şansım olmadı. Ama internet üzerinden toplantılara katılmaya devam ettim; ayrıca okumaya, araştırmaya, Tanrı’ya sormaya ve O’ndan cevap almaya; hayatımda beliren küçücük umudun ve ışığın peşinden gitmeye ve onları büyütmeye devam ettim. Zor bir araştırmacıydım aslında, bazen bir şey kafama takılıyor veya bir şeye üzülüyor, kendimi uzaklaştırıyordum. Ancak her zaman bir şekilde oraya döndüm. Okumaya, araştırmaya, Tanrı’ya sormaya ve O’ndan cevap almaya devam ettikçe, yıllarıdır aklımda olan sorular teker teker cevaplanmaya başlamıştı.

Mesih’in gerçek öğretisi çok saf, açık ve netti, adeta bir ırmağın duru suyu gibiydi. Bu süreçte O’nun sesini daha iyi duymaya başladım ve ruhsal nimetleri artan bir şekilde almaya başladım. Ayrıca, günahlarımdan tövbe etmeye, kendimi alçaltmaya, Mesih’in öğretilerine daha uygun yaşamaya başladım. Aklım, ruhum ve kalbim tamamen huzur ve sakinlik içinde olunca ve tanıklığımı kazanınca, Tanrı ile sonsuz bir antlaşma yapmak ve İsa Mesih’in adını üzerine alarak O’nun öğrencisi olmak için çok güçlü bir istek duydum. Vaftizim, kısa süreli güçsüzlüğüm ve cesaret eksikliğinden dolayı olması gereken tarihten bir hafta geç oldu, ama doğum günümde, bedende doğduğum günde, ruhsal olarak yeniden doğdum ve vaftiz oldum. Vaftiz olduktan bugüne kadar yaşadığım birçok muhteşem tecrübeyle tanıklığım günden güne güçlendi.

Biliyorum ki, Tanrı beni ve bütün insanları sonsuz derecede seviyor. Biliyorum ki, hayatımı kaplayan umut ve ışık İsa Mesih’ten geliyor, bu umut ve ışık kapısı herkese açıktır. Biliyorum ki İsa Mesih’in gerçek kilisesi ve ilahi yetkisi gerçek şekliyle iade edilmiştir. Biliyorum ki, Mormon Kitabı ve bütün diğer Kutsal Yazılar Tanrı’dan gelmiştir, benim ve çok sayıda insanın hayatı için ilham ve bilgelik kaynağı olmuşlardır. Biliyorum ki peygamberler İbrahim, Musa, Joseph Smith gibi şimdiki yaşayan peygamberimiz Russell M. Nelson Tanrı tarafından Tanrı’nın halkına göz kulak olması için atanmıştır ve bütün peygamberler yaşadıkları kutsal hayatlarla bana ve çok sayıda insana ilham vermiştir. Bütün bunları Kurtarıcımız İsa Mesih’in kutsal adıyla söylüyorum, amin.

İnancımız hakkında bilgi almak için bize yazın.